Inwestowanie w lokaty bankowe nie wymaga dużej wiedzy finansowej, ani ekonomicznej. Każdy, kto posiada minimalny zakres wiedzy z matematyki, a także podstawy działania instrumentów bankowych, jest w stanie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę lokaty bankowej i zdeponować w niej pieniądze.

Inwestowanie pieniędzy w lokaty bankowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ten sposób pomnażania oszczędności ma wiele zalet, ale wśród nich, znajdują się również wady. Dzisiaj postaramy się omówić jedne i drugie.

Zalety:

  • Pewność zysków – lokaty bankowe to najmniej ryzykowna forma inwestowania pieniędzy. Nasze oszczędności są oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej, która ustalana jest na samym początku. Jeżeli nie złamiemy warunków umowy, nasze odsetki są pewne.
  • Określony czas inwestycji – inwestując w lokaty bankowe, mamy pewność, co do okresu, na jaki musimy rozstać się z naszymi oszczędnościami. Sami decydujemy, czy ma to być inwestycja krótkoterminowa, czy długoterminowa.
  • Gwarancje – lokaty zakładane w bankach, gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co jeszcze bardziej potęguje pewność tej inwestycji

Wady:

  • Niższe zyski – nasze zyski z lokaty są gwarantowane, jednak musimy pamiętać, iż nigdy nie będą ona bardzo wysokie. Na depozytach nigdy nie zarobimy tyle, co można zarobić na funduszach, czy giełdzie, jeżeli odpowiednio się inwestuje.
  • Inflacja – jest to najgorszy wróg lokat bankowych. Nasze pieniądze inwestowane są na kilku- kilkunastomiesięczne okresy, przez co musimy liczyć się z poziomem inflacji. Czasami może zdarzyć się tak, że poziom inflacji jest wyższy, niż oprocentowanie lokaty, przez co tak naprawdę nasze pieniądze tracą na wartości.
  • Zerwanie – w przypadku zerwania umowy przed czasem, utracimy wszystkie, albo większość odsetek, jakie zostały nam naliczone do momentu zerwania.