Wszystkie inwestycje możemy podzielić na dwie główne grupy: inwestycje długoterminowe oraz inwestycje krótkoterminowe. Wielu z nas, szczególnie jeżeli chodzi o młodych inwestorów, zastanawia się, który z tych sposobów inwestowania naszych pieniędzy będzie lepszy. Na którym więcej zarobimy, a który będzie bezpieczniejszy dla naszego portfela. Wybór pomiędzy długimi, a krótkimi inwestycjami nie jest łatwy, ale dziś postaramy się przybliżyć obie opcje.

Jeżeli mamy pewność, że nasze pieniądze będą nam potrzebne w przeciągu najbliższych dni, albo tygodni, raczej nie mamy specjalnego wyboru. W takim przypadku inwestycje długoterminowe nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż będziemy musieli je przerwać, co nie koniecznie pozytywnie wpłynie na nasze zyski, a często stają się one wręcz zerowe. Jeżeli zatem potrafimy przewidzieć, że w niedalekiej przyszłości nasz kapitał będzie nam potrzebny, wybieramy zdecydowanie inwestycje krótkoterminowe.

Inwestycje długoterminowe są używane bardzo często jako inwestycje w przyszłość naszą (np. emerytura) lub naszych dzieci (wypracowanie odpowiedniego kapitału, aby móc wysłać je na dobre studia, dać im możliwość lepszego startu w życiu). Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się rynek kapitałowy za kilka, kilkanaście lat, wiec nie można przewidzieć, na jakim poziomie będzie kształtowała się stopa zwrotu z naszego zainwestowanego kapitału.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która inwestycja będzie bardziej opłacalna. Bardzo często jest tak, że inwestycje długoterminowe mają większą stopę zwrotu, niż krótkoterminowe, jednak inwestując nasze pieniądze na krótsze okresy, możemy „obrócić” nimi kilka razy, a dodatkowo częściej mamy okazję do skonsumowania lub ponownego zainwestowania swoich zysków.