Efekt Halloween jeszcze kilka lat temu był uznawany w świecie finansów za przesąd i szeroko ignorowany. Jednak po zainteresowaniu się tym zjawiskiem przez coraz większą grupę naukowców i dokładnym jego przebadaniu, stwierdzono, iż efekt ten występuje na przeważającej większości rynków. Czym zatem dokładniej jest to zjawisko? Jak je wykorzystać, aby co nieco zarobić? Na to pytanie postaramy się z grubsza odpowiedzieć.

Przede wszystkim, czym jest efekt halloween? Otóż od dawna uważa się, iż zakupy w okresie bezpośrednio sąsiadującym z halloween, pozwalają na większe zyski, niż przeciętnie ma to miejsce. Warto również to stwierdzenie uzupełnić, iż sprzedaż powinna nastąpić w okolicach maja (sell In May and go away). Oczywiście od razu należy również wspomnieć, że nasze zyski nie są pewne (jak to na rynkach finansowych) i dane statystyczne nie mogą nam dać pewności. Zanim spróbujemy swoich możliwości z efektem halloween, dokładnie zastanówmy się, w co inwestujemy nasz kapitał.

Efekt halloween jest tylko jednym z wielu efektów, jakie można obserwować na giełdach całego świata. Stopniowo będziemy się nimi zajmować na łamach serwisu, by przybliżyć zjawiska, z którymi możemy się spotkać.